A jóindulatú prosztata-megnagyobbodás – Ne várjon a tünetek súlyosbodására!
2018. január 15.
A jóindulatú prosztata-megnagyobbodás – Ne várjon a tünetek súlyosbodására!
A jóindulatú prosztata-megnagyobbodás a prosztata állományának sejtszaporulata, mely a húgycső szűkítése és a húgyhólyag irritációja miatt okozhat panaszokat. Ezek lehetnek vizeletürítéssel kapcsolatos tünetek (pl. nehezen induló vizelés, elakadó vizeletsugár), vagy irritatív jellegű, másnéven vizelettárolási problémák (pl. gyakoribb vizelési inger). A tünetek megjelenése és intenzitása nagyban függ attól, hogy a prosztata megnagyobbodása a szerv mely részén következett be.
Fontos tudni, hogy a vizeletürítéssel és vizelettárolással kapcsolatos panaszok hátterében nemcsak a prosztata jóindulatú megnagyobbodása állhat, hanem ezeket gyulladásos elváltozások, hólyagműködési zavar és daganat is okozhatja. A rendszeres prosztataszűréssel és kontroll vizsgálatokkal segítheti más súlyos elváltozások, - mint pl. a prosztatarák, a végbél- vagy a húgyhólyagdaganat - korai felfedezését is, megnövelve ezek gyógyulási esélyeit.
Mi történik az urológusnál?
Az első vizsgálat során az orvos megismeri a páciens kórtörténetét, panaszait. Az általános orvosi vizsgálat mellett sor kerül a prosztata végbélen keresztüli áttapintására is, melynek segítségével megbecsülhető a prosztata mérete, esetleges gyulladt állapota, daganatos elváltozása. A kezelőorvos vizeletáramlás és ultrahang vizsgálatokat is javasolhat. Sokat segíthet orvosának, ha az első vizsgálat előtt összeírja a kórelőzményeit: az addigi kezeléseket, esetleges műtéteket, a rendszeresen szedett gyógyszereket – azok pontos nevét, hatóanyag tartalmát -, a családi előzményeket és a panaszokat.
Milyen rendszerességgel kell urológushoz menni?
Már 30 éves kortól érdemes évente egyszer szűrő vizsgálaton részt venni. 50 év felett pedig igen ajánlott, hiszen olyankor már nagy eséllyel nemcsak jóindulatú elváltozások alakulhatnak ki. Ha jóindulatú prosztata-megnagyobbodása van és kezelést is kap, akkor az első vizsgálatot követően általában háromhavonta kell kontrollra visszamenni, de mivel a terápia mindig egyénre szabott, a szakorvos mondja meg a következő látogatás időpontját. Ha a panaszaira alkalmazott kezelés mellett Ön nem érez pozitív változást, vagy az állapota romlik, semmiképpen se hagyja abba a terápiát, és minél előbb konzultáljon újra a kezelését végző szakemberrel!