Hírek

Milyen gyakori a „túl gyakori” nappali és éjszakai vizeletürítés?

2023. október 4.

 


A legtöbb felnőtt naponta négy-hét alkalommal ürít vizeletet, és általában egyszer sem kell felkelnie éjszaka, hogy toalettre menjen. Ha Ön 24 órán belül nyolcszor vagy többször vizel, és egy vagy több alkalommal felébred éjszaka, hogy vizelnie kell, akkor lehet, hogy hólyagproblémája van, és beszélnie kell orvosával a lehetséges okokról.

A vizelet inkontinenciának többféle típusa létezik:

  • Késztetéses inkontinencia az, amikor hirtelen jelentkező, nehezen visszatartható vizeletürítési kényszert követően lép fel akaratlan vizeletvesztés, melyet a hólyagfalban lévő izom hirtelen összehúzódása okoz (túlműködő hólyag – az ún. OAB - tünete).

  • Stressz inkontinencia az, amikor a vizeletszivárgás az alsó hasizmokra nehezedő hirtelen nyomás hatására, például köhögés, tüsszentés, nevetés vagy nehéz tárgy emelése során jelentkezik.

  • Kevert inkontinencia: A stressz és a késztetéses inkontinencia együttes előfordulása. Jellemzője a hasi nyomásfokozódáskor (köhögés, tüsszentés, emelés, sportolás), illetve emellett hirtelen parancsoló vizelési inger kapcsán előforduló akaratlan vizeletvesztés. Többnyire gyakori nappali és éjszakai vizeletürítés kíséri.

  • A túlfolyásos inkontinencia az az állapot, amikor a húgyhólyag anatómiai vagy funkcionális vizeletelfolyási akadály következtében vagy a húgyhólyag izomzatának elégtelen összehúzódási képessége miatt nem képes maradéktalanul kiüríteni a vizeletet és a hólyagkapacitáson felül a hólyagban összegyűlt vizelet cseppekben akaratlanul távozik.

  • Funkcionális inkontinencia: A vizelettartás nehézségének oka nem a húgyutakban van – a személy fizikai, szellemi vagy egyéb problémák miatt nem képes a mellékhelyiségbe kijutni. Ennek oka lehet például mozgáskorlátozottság, demencia, depresszió, értelmi fogyatékosság. Jellegéből adódóan főként az idősebb korosztályt érinti.

  • Reflex inkontinencia akkor fordulhat elő, ha egy személy nem tudja kontrollálni a hólyagműködését, mert gerinc- vagy egyéb neurológiai sérülés vagy betegség következtében nem érez vizelési ingert.

© 2023 Astellas Pharma Kft. A tartalomért felel: Astellas Pharma Kft.
Publikus oldal, ez az oldal magyar látogatók számára készült.

A weboldal tartalma nem nyújt teljes körű tájékoztatást, és semmiképp sem hivatott helyettesíteni az orvos, vagy bármilyen más egészségügyi szakember által adott javaslatot, tájékoztatást, tanácsot. Bővebb információért forduljon kezelőorvosához!

További információk: Astellas Pharma Kft. 1124 Budapest, Csörsz utca 43. Tel: (1) 577 8200, Fax: (1) 577 8210
Gyógyszermellékhatás bejelentése: drugsafety.hu--.at.--astellas.com
Astellas gyógyszerrel kapcsolatos bővebb információk: medinfo.HBR--.at.--astellas.com