A túlműködő hólyag sürgető vizelési késztetést (urgencia) jelent, melyet többnyire gyakori nappali és éjszakai vizeletürítés kísér.

Az állapot előfordulhat inkontinenciával kombinálódva (nedves forma), illetve anélkül (száraz forma) is.

Tudta, hogy a  hiperaktív hólyag… 

nőknél és férfiaknál egyaránt előfordulhat?

fennállásakor a húgyhólyag többet dolgozik, mint amire szükség lenne?

jellemzője a kifejezetten sürgető, parancsoló vizelési inger, mely esetleg vizeletvesztéshez is vezethet? Ezt nevezzük inkontinenciának.

bár gyakoribb az idősebbeknél, bármely életkorban előfordulhat?
40 évesnél idősebb emberek közül kb. minden 6. ember észlelte már a hiperaktív hólyag valamely tünetét.

súlyos életminőségromlást okoz a fizikális, a mentális és a szociális egészség területén egyaránt?

Ha tapasztalja a hiperaktív hólyag tüneteit, minél hamarabb lépjen. Ennek a tünetegyüttesnek a következménye lehet, hogy rossz szokások alakulnak ki. A mindennapi kellemetlenségek, -például a mosdók rutinos feltérképezésének kényszere, a magunkkal hordott tartalék ruha, és egyéb, kínos és megalázó velejárók mellett más káros következmények is vannak. Ilyen lehet a folyadékbevitel tudatos, nagyfokú korlátozása, mely nem megoldás, sőt, újabb veszélyeket rejt magában.

Ezért nemcsak tünetei megszüntetése, hanem a probléma hátterének feltérképezése miatt is forduljon azonnal orvoshoz.

Főleg, mivel a vizelettárolási tünetek hátterében nem csak HIPERAKTÍV HÓLYAG állhat, ezért a panaszok eredetét minél hamarabb tisztázni kell

  • Leginkább háziorvost, urológust, illetve nők esetén nőgyógyászt célszerű ilyenkor felkeresni. A vizsgálat előtt írja össze panaszait, kiemelve az Ön számára legjobban zavaró problémákat.
  • Számos terápiás lehetőség áll ma már rendelkezésre a hiperaktív hólyag okozta panaszok csökkentésére.
  • Az életmóddal kapcsolatos tanácsok mellett szóba jöhet a hólyagtréning, a gyógytorna, illetve többféle gyógyszeres kezelés is.
  • A jellemző tünetek azonosításával és azok hátterének feltárásával a szakorvos megválasztja az Ön számára optimális terápiát.

Tabuk nélkül az inkontinenciáról - hasznos információk a szakértőtől

Oktató videó

Medencefenék-torna videók

torna_vid_1
torna_vid_2
torna_vid_3
torna_vid_4
Cikkek
Gyakori tévhitek

Mivel a hólyagproblémákat ritkán vitatják meg nyilvánosan,  ez félreértésekhez és a tényekkel kapcsolatos félretájékoztatáshoz vezethet. Itt a túlműködő hólyaggal (OAB) kapcsolatos leggyakoribb mítoszokkal foglalkozunk.

Tovább
Gyakori tévhitek
Útmutató medencefenék-torna végzéséhez

A medencefenék gyakorlatok erősítik a medencefenék izmait. Mint minden izom esetében, a rendszeres testmozgás megerősítheti ezeket az izmokat, és ezáltal segít megelőzni vagy kontrollálni a vizelet inkontinenciát és más medencefenéki problémákat.

Útmutató medencefenék-torna végzéséhez
Gyakori tévhitek

pdf  

Útmutató medencefenék-torna végzéséhez

pdf

 

 

Folyadék-
fogyasztási
tanácsok az
egészséges
hólyagért

Vannak olyan italok, amik nagy valószínűséggel irritálhatják a húgyhólyagot és vannak,  amelyek kevésbé. Tudjon meg többet, hogyan tarthatja kontroll alatt túlműködő hólyagját!

Tovább
Tovább

Betegek kérdezték

A húgyhólyag problémák csak az öregedés normális velejárói?
Tovább

Bár a túlműködő hólyag tünetei gyakrabban jelentkeznek idősebbeknél, bármely életkorban előfordulhatnak. A vizelet inkontinencia nem része az öregedés természetes folyamatának. Ha gyakran tapasztal sürgető vizelési ingert, gyakrabban kell nappal toalettre járnia és néha vizelet szivárgást tapasztal, esetleg bármely más húgyhólyag-problémája van, tanácsért és kezelésért forduljon mielőbb háziorvosához.

Milyen gyakori a „túl gyakori” nappali és éjszakai vizeletürítés?
Tovább

A legtöbb felnőtt naponta négy-hét alkalommal ürít vizeletet, és általában egyszer sem kell felkelnie éjszaka, hogy toalettre menjen. Ha Ön 24 órán belül nyolcszor vagy többször vizel, és egy vagy több alkalommal felébred éjszaka, hogy vizelnie kell, akkor lehet, hogy hólyagproblémája van, és beszélnie kell orvosával a lehetséges okokról.

A vizelet inkontinenciának többféle típusa létezik:

  • Késztetéses inkontinencia az, amikor hirtelen jelentkező, nehezen visszatartható vizeletürítési kényszert követően lép fel akaratlan vizeletvesztés, melyet a hólyagfalban lévő izom hirtelen összehúzódása okoz (túlműködő hólyag – az ún. OAB - tünete).

  • Stressz inkontinencia az, amikor a vizeletszivárgás az alsó hasizmokra nehezedő hirtelen nyomás hatására, például köhögés, tüsszentés, nevetés vagy nehéz tárgy emelése során jelentkezik.

  • Kevert inkontinencia: A stressz és a késztetéses inkontinencia együttes előfordulása. Jellemzője a hasi nyomásfokozódáskor (köhögés, tüsszentés, emelés, sportolás), illetve emellett hirtelen parancsoló vizelési inger kapcsán előforduló akaratlan vizeletvesztés. Többnyire gyakori nappali és éjszakai vizeletürítés kíséri.

  • A túlfolyásos inkontinencia az az állapot, amikor a húgyhólyag anatómiai vagy funkcionális vizeletelfolyási akadály következtében vagy a húgyhólyag izomzatának elégtelen összehúzódási képessége miatt nem képes maradéktalanul kiüríteni a vizeletet és a hólyagkapacitáson felül a hólyagban összegyűlt vizelet cseppekben akaratlanul távozik.

  • Funkcionális inkontinencia: A vizelettartás nehézségének oka nem a húgyutakban van – a személy fizikai, szellemi vagy egyéb problémák miatt nem képes a mellékhelyiségbe kijutni. Ennek oka lehet például mozgáskorlátozottság, demencia, depresszió, értelmi fogyatékosság. Jellegéből adódóan főként az idősebb korosztályt érinti.

  • Reflex inkontinencia akkor fordulhat elő, ha egy személy nem tudja kontrollálni a hólyagműködését, mert gerinc- vagy egyéb neurológiai sérülés vagy betegség következtében nem érez vizelési ingert.

A túlműködő hólyag kezelhető?
Tovább

Igen, az OAB nagyon jól kezelhető, nem kell beletörődnie állapotába, de együttműködést igényel Öntől és orvosától is. A túlműködő hólyag tünetei hólyagtréninggel és a medencefenék izmainak erősítésével, valamint szükség esetén gyógyszerrel kordában tarthatóak.

Mi az a hólyagtréning?
Tovább

A hólyagtréning a túlműködő hólyagban szenvedők számára egy módszer, melynek segítségével megtanulják késleltetni a toalettre járást, ha sürgető vizelési késztetést éreznek. A meghatározott időközönként történő vizeletürítésre irányuló tréningprogram esetében a vizeletürítések közt eltelt időközök hosszának apránként történő növelése javasolt. Például, ha általában óránként vizel, ezt kitolhatja kezdetben tizenöt perccel relaxációs technikák segítségével, vagy ha eltereli a figyelmét például egy könyvvel vagy keresztrejtvénnyel. Ezután fokozatosan növelje a vizelések közötti időtartamot például 30 perccel addig, amíg 3-4 óránként nem vizel. A hólyagtréning hatékonyan segít visszaszerezni a hólyag feletti kontrollt, de türelmesnek kell lennie, mivel három héttől akár három hónapig is eltarthat az eredmény elérése.

Túlságosan szégyellem magam ahhoz, hogy beszéljek az orvosommal, mit tegyek?
Tovább

A túlműködő hólyag (OAB) gyakoribb, mint gondolná. Sajnos sok ember túlságosan szégyenlős és zavarban van ahhoz, hogy beszéljen hólyagproblémájáról, és akár több évet is vár, mielőtt orvosához fordulna segítségért. Fontos megjegyezni, hogy az OAB olyan egészségügyi állapot, amelyben a hólyag kontrollálatlan módon összehúzódik. Ez nem a beteg hibája, és nem kell vele együtt élni. Az OAB nagyon jól kezelhető, ezért tegye meg az első lépést, és forduljon orvosához.

Néha akaratlan vizeletszivárgásom van. Mit tehetek?
Tovább

Több dolgot is tehet, hogy elkerülje a kínos baleseteket. Bizonyos italok például súlyosbíthatják a húgyúti tüneteket, ezek jellemzően a koffeintartalmú italok, alkohol, szénsavas italok és citrusos gyümölcslevek. A fűszeres ételek is irritálhatják a húgyhólyagot, ezért próbálja meg csökkenteni vagy kiiktatni ezeket a lehetséges kiváltó tényezőket. Ha rendszeresen tapasztal vizeletszivárgást, a nyugalma érdekében viseljen egy diszkrét betétet a fehérneműjében. Ezek többféle formában és méretben elérhetőek, valamint nedvszívó képességük is eltérő. Ha kellemetlennek érzi boltban megvásárolni őket, akkor inkább online rendelje meg. Őszintén beszéljen orvosával zavaró húgyúti tüneteiről.

Néha kis vizeletszivárgást tapasztalok szexuális aktus közben. Mit tehetek?
Tovább

Lehetőleg ne igyon semmit az aktus előtt legalább egy órával, és előtte menjen ki a toalettre kiüríteni a hólyagját. A nyugalma érdekében használhat vízhatlan ágyvédő lepedőt is.

Van egyértelmű oka a túlműködő hólyagnak?
Tovább

Nem, a túlműködő hólyagnak (OAB) nincs egyetlen oka. A sürgető vizelési ingert, amely az OAB egyik vezető tünete, a húgyhólyag izomzat akaratlan összehúzódása okozza, és ezt számos tényező kiválthatja, mint például a húgyúti fertőzés, székrekedés, húgyhólyag elzáródás (pl. daganat, prosztata megnagyobbodás stb.), túl sok koffein- vagy alkoholfogyasztás, neurológiai rendellenességek, mint például Parkinson-kór, szélütés és szklerózis multiplex, valamint egyes gyógyszerek.

Azonosító: MAT-HU-NON-2023-00036
Lezárás dátuma: 2023.09.25.